Masyw Śnieżnika
Powstał w 1981 roku na obszarze 28,8 tys. ha, w tym 26,3 tys. ha lasów. Swym zasięgiem obejmuje trzy grupy górskie Sudetów Wschodnich: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote.
Obszar parku cechuje występowanie różnych typów krajobrazów, od nizinnych kotlin śródgórskich, przez krajobrazy starych gór średnich, starych dolin rzecznych po strefę szczytową Śnieżnika o charakterze subalpejskim. Centralnym wzniesieniem i najwyższym szczytem jest Śnieżnik 1425 m n.p.m.. Od Śnieżnika promieniście we wszystkie strony rozchodzą się grzbiety górskie. Poszczególne ramiona oddzielają głęboko wcięte doliny erozyjne, co nadaje masywowi wysokogórski charakter.
Kopuła szczytowa Śnieżnika leży powyżej górnej granicy lasu i jest doskonałym miejscem widokowym. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Karkonosze, Masyw Ślęzy, Beskidy, nocą widać nawet światła Wrocławia czy Pragi. Śnieżnik był już popularny pod koniec XVIII wieku, modne były wycieczki na szczyt i podziwianie wschodów słońca. W latach 1895-1899 wzniesiono na szczycie kamienna wieżę widokową w kształcie baszty, o wysokości 33,5 m. Po wojnie nie zabezpieczono jej ani nie utrzymywano, więc w roku 1973 uznano za grożącą zawaleniem i wysadzono. Obecnie podejmowane są starania, aby ją odbudować.
„Śnieżnik Kłodzki” to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 192,33 ha obejmujący szczytową kopułę wzniesienia wraz z borem świerkowym regla górnego, kosodrzewiną i innymi rzadkimi roślinami charakterystycznymi dla piętra alpejskiego. Śnieżnik należy do najcenniejszych obiektów przyrodniczych w polskich górach. Jego świat roślinny, a zwłaszcza zwierzęcy jest najbogatszy w Sudetach. Wynika to z faktu, że przebiegają tu granice i zasięgi występowania wielu gatunków sudeckich, alpejskich, karpackich oraz śródziemnomorskich - jeleń, sarna, dzik, muflon, kozica, borsuk, lis, kuna, ale były też incydenty z obecnością niedźwiedzia i wilka.
W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.
Telefony alarmowe:
985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR:
http://meteo.gopr.pl