Singletrack Glacensis to największa w Europie sieć górskich ścieżek rowerowych. Pomysł tak rozbudowanego projektu zrodził się w 2015 i obejmował po polskiej stronie obszar od przełęczy Wilcza przez Bardo, przełęcz Łaszczową, Kłodzką, Leszczynową, Jaworową, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, okolice Siennej, Międzygórze, Jodłów, Międzylesie aż do przełęczy Spalona.

Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej jest koordynatorem projektu i odpowiada za promocję, wydawnictwa, mapy, natomiast zadania infrastrukturalne realizują uczestniczące w zadaniu Gminy. Udało się uzyskać dofinansowania ze środków UE i dzięki temu wielomilionowe inwestycje ruszyły. Aktualnie system jest na ukończeniu, obejmuje 250 km przygotowanych, oznakowanych singletracków (do tego dojazdówki i łączniki) wraz z niezbędną infrastrukturą - wiaty wypoczynkowe, stacje serwisowe oraz stacje ładowania rowerów elektrycznych. Większość tras jest ze sobą bezpośrednio połączonych, w niektórych lokalizacjach zdarzają się trasy dojazdowe jako łączniki miedzy poszczególnymi pętlami. Projekt pozostaje rozwojowy, pojawiają się plany nowych tras, a poszczególne gminy oprócz bieżącego utrzymywania tras starają się o finansowe zaplecze dla kolejnych inwestycji.

Tereny objęte projektem stanowią przestrzeń dająca możliwość odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z unikatową przyrodą, w oparciu o aktywny wypoczynek. Trasy przebiegają przez obszary Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, obszarami chronionego krajobrazu oraz w pobliżu wielu rezerwatów przyrody jak Wodospad Wilczki, Cisy czy Jaskinia Niedźwiedzia.

Trasy projektowane były z założenia jako łatwe i średnie, poprowadzono je w przyjazny i bezpieczny sposób, bez długich wspinaczek czy ostrych zjazdów. Zróżnicowany profil szlaków zadowoli każdego, przy czym są one adresowane do wszystkich grup rowerzystów, w tym dzieci i młodzieży. Każda aktywność wymaga oczywiście kondycji i podstawowych umiejętności technicznych jednak w ramach systemu tras, każdy znajdzie coś dla siebie.

W okolicy Międzygórza mamy dostępne trasy

    w kierunku południowym:
  • Pętla Pod Śnieżnikiem - określana jako bardzo łatwa, dystans 7,8 km, przewyższenie 218 m - łączy się z Pętlą Ostoja
  • Pętla Ostoja - określana jako łatwa, dystans 13,9 km, przewyższenia 311 m - łączy się z Pętla Jodłów Pętla Jodłów (otwarcie czerwiec 2020) - określana jako trudna i szybka, dystans 13,1 km, przewyższenie 272 m - następnie odcinek dojazdowy do Pętli Międzylesie
    w kierunku północnym:
  • Pętla Międzygórze (otwarcie czerwiec 2020) - określana jako trudna, dystans 29 km, przewyższenie 782 m - łączy się z Pętlą Stronie
  • Pętla Stronie - określana jako trudna, dystans 22,4 km, przewyższenie 735 m - przechodzi w Pętlę Rudka
  • Pętla Rudka - określana jako trudna, dystans 8,9 km, przewyższenia 250 m - kolejne pętle w Gminie Lądek Zdrój

Więcej szczegółów na www.singletrackglacensis.pl

W Międzygórzu działa nowa wypożyczalnia rowerów firmy TREK BICYCLES
szczegóły »

GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.

Telefony alarmowe: 985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR: http://meteo.gopr.pl