Jaskinia Niedźwiedzia - Dolni Morava

Jaskinia Niedźwiedzia

Kletno

adres Kletno 18, 57-550 Stronie Śląskie
telefon +48 74 814 12 50
email rezerwacja@jaskinianiedzwiedzia.pl
www www.jaskinianiedzwiedzia.pl

OPIS

Jedna z największych atrakcji Masywu Śnieżnika to Jaskinia Niedźwiedzia położona na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z większych w Polsce, którą po przypadkowym odkryciu w roku 1966 podczas eksploatacji kopalni marmuru, a następnie wielu pracach badawczych, geologicznych, górniczych i budowlanych udostępniono dla turystów od 1983 roku.

Od 1977 jaskinia wraz z pobliską otuliną została ustanowiona Rezerwatem Przyrody. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość ok. 5 km i znajdują się na wielu poziomach. Podczas eksploracji jaskini natrafiono w namuliskach na szczątki tysięcy zwierząt plejstoceńskich, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa.

Trasa turystyczna, która udostępniona jest dla turystów liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini. Nie można w niej dotykać szaty naciekowej, a ze względu na konieczność utrzymania specyficznego mikroklimatu wewnątrz jaskini grupy zwiedzających mają maksymalnie 15 uczestników.


ZDJĘCIA
Jaskinia Niedźwiedzia Jaskinia Niedźwiedzia Jaskinia Niedźwiedzia Jaskinia Niedźwiedzia Jaskinia Niedźwiedzia

WAŻNE INFORMACJE

Wstęp do Jaskini Niedźwiedziej jest płatny i ze względu na duży ruch i zainteresowanie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja biletów.

Jaskinia jest czynna codziennie, oprócz poniedziałków i czwartków w godzinach 09:00 - 16:40 (czwartki czynne w miesiącach: V-VIII).


CENNIK

Zniżka przysługuje dzieciom, młodzieży, studentom do 26 l., dzieci do 3 lat bezpłatnie Uwaga: zniżka nie przysługuje emerytom i rencistom!


LOKALIZACJA

GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.

Telefony alarmowe: 985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR: http://meteo.gopr.pl