Zapora wodna - Międzygórze

Zapora wodna

Międzygórze


OPIS

Przy samym wjeździe do Międzygórza znajduję się udostępniona turystycznie zapora wodna, która wielokrotnie ratowała tereny niżej położone łagodząc skutki okresowych powodzi. Zbiornik retencyjny został utworzony na początku XX wieku poprzez wzniesienie kamiennej zapory o wysokości ponad 29 m i długości około 108 m. Zbiornik może pomieścić blisko 1 milion metrów sześciennych wody, ale podczas intensywnych opadów i powodzi w 1997 roku nadmiar wody przelewał się ponad koroną zapory. Tama była bliska rozszczelnienia, a jego skutki byłyby tragiczne dla całego regionu. Na szczęście budowla wytrzymała zagrożenie, a następnie została gruntownie odnowiona, wzmocniona oraz udostępniona dla turystów. Spacer metalową kładką zawieszoną na wysokości 30 m przypomina Sky Walk, a przy tym pozwala na podziwianie wspaniałych górskich widoków.

Zapora znajduje się przy wjeździe do Międzygórza, około 200 metrów od głównej drogi, przebiega przez nią zielony szlak pieszy w kierunku na Marię Śnieżną.


ZDJĘCIA
Zapora wodna - Międzygórze Zapora wodna - Międzygórze Zapora wodna - Międzygórze Zapora wodna - Międzygórze

WAŻNE INFORMACJE

Wstęp jest bezpłatny.


LOKALIZACJA

GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.

Telefony alarmowe: 985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR: http://meteo.gopr.pl