Rogate sanie - międzygórska tradycja

W końcu XIX wieku w Międzygórzu – popularnym już wówczas kurorcie uzdrowiskowym - rozwinął się ośrodek sportów zimowych. Trenowano saneczkarstwo sportowe, czynna była skocznia narciarska, a wiodącą rolę odgrywało narciarstwo. GGV organizowało kursy, które prowadził prekursor narciarstwa zjazdowego sprowadzony z Alp Mathias Zdarsky. Bardzo popularne były wówczas także rekreacyjne zjazdy „rogatymi saniami” trasami z Czarnej Góry i Śnieżnika. Turyści w wyższe partie gór dowożeni byli kuligami, by następnie zjeżdżać na dużych 2-3 osobowych saniach aż do centrum miejscowości.

W zimie 2010 roku do Stacji Klimatycznej Międzygórze po wielu, wielu latach wróciły zjazdy na saniach rogatych i zostały w kalendarzu imprez rekreacyjnych na dobre. Miejscowi entuzjaści zgłosili się do władz gminy Bystrzyca Kłodzka z ideą powrotu do wieloletniej przedwojennej tradycji zjazdów saniami. Pomysł został „kupiony”, za aprobatą Pani Burmistrz zespół pracowników Wydziału Promocji i Sportu rozpoczął przygotowania do realizacji zadania „Zjazdu na saniach rogatych”. Gmina zakupiła dziesięć stylizowanych sań na wzór przedwojennych i w lutym 2010 roku przeprowadzono pierwsze zawody. Zwycięża zespół, który w najkrótszym czasie pokona wyznaczoną trasę. Dodatkowo mile widziane są przebrania i koniecznie wesoły nastrój! W 2011 roku zjazdy na saniach nabrały wymiaru międzynarodowego. Stało się to za sprawą realizacji projektu unijnego „Śladami tradycji i poznawania” pomiędzy przygranicznymi gminami: Orlickie Zahorzi - Czechy i Bystrzyca Kłodzka. Od tego roku rekreacyjna zabawa odbywa się na terenie Ośrodka Narciarskiego Czarna Woda w Czechach - trzecia dekada stycznia oraz w Międzygórzu w pierwszej dekadzie lutego każdego roku.


 

Głównym organizatorem zabawnego współzawodnictwa jest Gmina Bystrzyca Kłodzka i Rada Sołecka w Międzygórzu.
Informacje na stronie www.bystrzycaklodzka.pl

Serdecznie zapraszamy i życzymy, jak każdego roku udanej zabawy w górskim otoczeniu Masywu Śnieżnika

UWAGA!!!
Z powodu odwilży i braku śniegu nawet w wyższych partiach gór Masywu Śnieżnika podjęto decyzję o przełożeniu tegorocznej edycji zawodów z 6 na 27 lutego 2016r.

Villa Pepita, Villa Titina
Pod Dobrym Humorem
Centrum Śnieżnik - wyjazdy na Ścieżkę w chmurach
Krokus

GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia doskonale wkomponował się w okolicę. Teren wokół obiektu jest również wspaniale… więcej »